تبلیغات
کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان - سامانه جامع الکترونیک کتاب
 
کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان
انیس کنج تنهایی کتاب است / فروغ صبح دانایی کتاب است .
درباره وبلاگ


شناساندن تاریخ و فرهنگ اصیل اسلامی و حفظ ارزشها و باورهای دینی به نسل حاضر و آینده جامعه اسلامی جهت حفظ هویت و رشد غرور دینی و باورهای مذهبی امری مسلم و ضروری است . کتابخانه ها مسئول گردآوری ، حفاظت و سازماندهی منابع لازم در راستای شناسایی تاریخ ، فرهنگ و آداب و رسوم اسلامی می باشند. کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان نیز در این راستا با فراهم آوری 50000 جلد کتاب توانسته است گامی کوچک در جهت رشد و تعالی فرهنگ دینی و حراست از گنجینه های اندیشمندان بردارد. اما انفجار اطلاعات همراه با تکامل سریع تکنولوژی و فزونی بیش از انتظار نشریات در دهه های اخیر بسیاری از کتابخانه های بزرگ دنیا را از فراهم آوری تمام نشریات عاجز نموده است . کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد .از این رو امیدمان بر آن است تا اندیشمندان ، کتابدوستان ، ناشران و مولفان ارجمند بذل عنایتی نموده با همتی خداپسندانه و عزمی راسخ با اهدای کتاب در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مجموعه کتابهای کتابخانه مرکزی دارالعلوم ، ما را یاری نمایند. و من الله توفیق

مدیر وبلاگ : مسعود عبادی
نویسندگان
شنبه 26 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : مسعود عبادی
منبع : لیزنا

سامانه جامع الکترونیک در نمایشگاه کتاب رونمایی شد

نشست رونمایی از سامانه جامع الکترونیک با حضور دکتر  علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بابک دربیکی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی، سیدعباس صالحی، امیرمسعود شهرام‌نیا و مصطفی امرایی صبح جمعه ۲۵ اردیبهشت ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.
 

به گزارش لیزنا، دکتر علی جنتی  در این نشست با بیان اینکه فضای مجازی به سرعت درحال تحول شگرف و برق آسیایی است، گفت: در یک دهه گذشته شاهد گسترش و توسعه سریع فضای مجازی هستیم. علوم و دانش‌های بشری در این فضا در حال جای‌گیری است. ابزارهای هنری مانند فیلم‌های سینمایی و کوتاه عموماً در فضای مجازی قابل مشاهده است.

 

وی با اشاره به سایت یوتیوپ عنوان کرد، گفت: فیلم‌های کوتاه در  این سایت قرار می‌گیرد و در هر دقیقه سیصد فیلم در آن به اشتراک گذاشته می‌شود، حال محاسبه کنید در هر ۲۴ساعت چند فیلم در  این سایت گذاشته می‌شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در گذشته برای انتقال کتاب به کشوری مانند عربستان سعودی مشکلات زیادی را در مرز داشتیم، عنوان کرد: اما

اما اکنون در فضای مجازی می‌توانیم کتاب‌ها را بدون هیچ مرزی نشر دهیم؛ در فضای مجازی دنیای بدون مرز ایجاد شده و می‌توانیم کتاب را به سادگی به مخاطبان انتقال دهیم.

 

وی ادامه داد: همچنین از اطلاعات آن سوی مرزها استفاده می‌کنیم. البته اطلاعات نامناسب هم وجود دارد که در مقابل دریای دانشی که به دست می‌آوریم بسیار محدود است. در این فضا می‌توانیم از علوم دیگران استفاده کنیم و اطلاعات خود را به سمع و نظر دیگران برسانیم.

 

جنتی با تقدیر از اقدام آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: این اقدام کاری بسیار ارزنده است . قبلا مشابه آن وجود داشته اما این سیستم بسیار گسترده‌تر است و قابلیت استفاده از سیستم‌های عامل دیگر را دارد و همه کاربران به همه کتاب‌ها و موضوعات مختلف دسترسی دارند.

 

وی گفت: این سامانه جامع الکترونیکی یک نمایشگاه کتاب در فضای مجازی در ۳۶۵ روز سال است و امکان بسیار خوبی را برای کاربران جهانی به ویژه ایرانیان خارج از کشور فراهم کرده است.

 

جنتی با بیان اینکه هزینه پست و ارسال کتاب به خارج بیش از هزینه کتاب است، گفت: با این اقدام کتاب به قیمت ارزان و مناسب در سامانه ثبت شده و در اختیار کاربران گذاشته می‌شود. بنابراین دانش و علم به سرعت گسترش می‌یابد و افراد به راحتی به آنها دسترسی می‌یابند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان عنوان کرد: به سهم خودم از عنایات حضرت آیت الله جوادی آملی و اقدامات آقای مصطفی امرایی تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم از این سامانه در حوزه نشر حداکثر استفاده را ببریم.

 

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین جوادی آملی، رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در آیین رونمایی از  این سامانه  گفت: کتاب جهانی است و برای همه انسان‌هاست. باید تولید‌اندیشه و تفکر مبتنی بر آن باشد. به همین دلیل استاد جوادی آملی نگاه خاصی به کتاب دارند.

 

وی  افزود: نگاه وحدت‌آمیز و جهانی این عالم دینی در کتب و آثارش پیداست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین جوادی آملی ادامه داد: ما باید این فضا را برای کسانی که در حوزه جهانی‌اندیشه می‌اندیشند باز کنیم. ایران سرزمینی کهن است و در همه ابواب مانند فرهنگ، هنر، دانش، فلسفه، عرفان و کلام نقش موثری دارد. جهان باید این ذخیره انسانی و الهی را بهتر بشناسد اما متاسفانه ما از ابزار ارائه این ‌اندیشه و ابواب فاصله داریم و اندیشمندان ما که با این ابزار آشنا هستند باید نسبت به این  موضوع توجه ویژه‌ای کنند تا جهان بیشتر با این افراد آشنا شود.

 

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء عنوان کرد: گامی که مرکز بین‌المللی اسراء برداشته این است که همه ناشران و اصحاب علم و فرهنگ از درگاه عمیق آن با جهان ارتباط پیدا می‌کنند و آراء خود را به جهانیان می‌نمایانند.  ما با وجود داشتن‌اندیشه و افکار از ابزار ارائه آنها بی‌بهره‌ایم و باید این گام توسط اهالی فن برداشته شود.

 

همچنین مصطفی امرایی رئیس مرکز نشر اسراء در این نشست با اشاره به اهداف سامانه جامع الکترونیک گفت: این طرح در جهت حفظ بحث اقتصاد مقاومتی در نظر شکل گرفته است و بسته‌ای را فراهم کرده که برخلاف بسترهای الکترونیک دیگر برند و شاخص‌های ناشران را در خود جای داده شود و از سوی دیگر ارتباط ناشر با کاروران حفظ ‌شود.

 

وی افزود: لایحه‌های امنیتی که در این بخش دیده شده، در رده امنیت بانکی کشور است و در سیستم‌ها  و بسترهای مختلف جواب می‌دهد. انطباق دقیق کتاب دیجیتال با فیزیکال از دیگر شاخصه‌های این طرح است که در حوزه پژوهش می‌تواند به عنوان رفرنس‌دهی به پژوهشگران کمک کند. چند لایه بودن این ریدر کتاب‌ها در حوزه‌های مختلف مانند کمک آموزشی، مطالعات روشندلان و کودکان، به آنها یاری می‌دهد.

 

رئیس مرکز نشر اسراء اظهار کرد:  در این سامانه  منبع جامعی از تمام کتاب‌های ایران جمع‌آوری شده و کارور با استفاده از تنظیمات مختلف  آن می‌تواند بدون شناخت ناشران و مولفان  هر اثری را که  می‌خواهد، جستجو کند. از سوی دیگر با دانستن  اسامی مولف و ناشر کتاب نیز می‌تواند به جستجو بپردازد. برند ناشران در این سامانه به صورت اختصاصی دیده شده  و شناسنامه، فروشگاه‌ها، کتاب‌ها و ارتباط با ناشر در هر بخش در نظر گرفته شده است.

 

امرایی در پایان گفت: بخش دیگری از بحث کاربری، اخبار حوزه فرهنگ که در حالت آفلاین و آپ لاین است که برای کاربر ارسال می‌شود. همچنین کاربر می‌تواند با نشانه گذاری کردن، کتاب را تهیه کند. موضوع دیگری که در نظر گرفته شده ارتباط با سامانه‌های داخلی و خارجی بانکی است که از برون رفت میلیاردها دلار در حوزه چاپ و نشر جلوگیری می‌کند و کاربران خارج از کشور نیز به راحتی می‌توانند آثاری را که می‌خواهند،  تهیه کنند.

نوع مطلب : اخبار کتاب و کتابخانه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :