تبلیغات
کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان - نگاهی به فرهنگ مطالعه در کشورهای مختلف
 
کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان
انیس کنج تنهایی کتاب است / فروغ صبح دانایی کتاب است .
درباره وبلاگ


شناساندن تاریخ و فرهنگ اصیل اسلامی و حفظ ارزشها و باورهای دینی به نسل حاضر و آینده جامعه اسلامی جهت حفظ هویت و رشد غرور دینی و باورهای مذهبی امری مسلم و ضروری است . کتابخانه ها مسئول گردآوری ، حفاظت و سازماندهی منابع لازم در راستای شناسایی تاریخ ، فرهنگ و آداب و رسوم اسلامی می باشند. کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان نیز در این راستا با فراهم آوری 50000 جلد کتاب توانسته است گامی کوچک در جهت رشد و تعالی فرهنگ دینی و حراست از گنجینه های اندیشمندان بردارد. اما انفجار اطلاعات همراه با تکامل سریع تکنولوژی و فزونی بیش از انتظار نشریات در دهه های اخیر بسیاری از کتابخانه های بزرگ دنیا را از فراهم آوری تمام نشریات عاجز نموده است . کتابخانه مرکزی دارالعلوم زاهدان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد .از این رو امیدمان بر آن است تا اندیشمندان ، کتابدوستان ، ناشران و مولفان ارجمند بذل عنایتی نموده با همتی خداپسندانه و عزمی راسخ با اهدای کتاب در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مجموعه کتابهای کتابخانه مرکزی دارالعلوم ، ما را یاری نمایند. و من الله توفیق

مدیر وبلاگ : مسعود عبادی
نویسندگان

  نگاهی به فرهنگ مطالعه در اندونزی

 خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) : مطالعه در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه به عنوان اصلی اساسی مطرح می شود و دولت ها سعی در گسترش و توسعه آن در میان مردم به ویژه جوانان دارند. نگاه به سرانه مطالعه در برخی کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته حاکی از آن است که نه تنها مردم رغبتی به مطالعه ندارند بلکه برای بسط و توسعه آن هم کاری نمی کنند تا جایی که در برخی از این کشورها سرانه مطالعه برای هر فرد یک صفحه در سال است ، این آمار بسیار تکان دهنده ، این کشورها را از بسیاری پیشرفت های علمی نیز دور خواهد کرد. اگر در اندونزی این سوال مطرح شود که آخرین کتاب زیبایی که خوانده اید چه موقع بوده است؟بسیاری از مردم اندونزی حتی به یاد نمی آورند آخرین كتابی كه مطالعه كرده اند چه بوده است.

مطالعه در میان مردم اندونزی ، کمترین جایگاه را دارد و افرادی  که اهل مطالعه هستند اغلب گله دارند که

 

انتخاب زیادی برای آنها در بازار کتاب وجود ندارد و اغلب کتاب ها جالب نیستند.
 
کارهای هنرمندان و روشنفکران با ارزش ، نشان می دهد در اندونزی به تجارت بیش از ادبیات ارزش داده می شود و بیشتر کارهایی تولید می شود که صرفا فروش بیشتری داشته باشد، حتی اگر این کارها موردعلاقه اهالی ادبیات این کشور نباشد. 

از آنجا که اندونزی دارای ادبیات تحسین شده جهانی است، انجمن ناشران اندونزی چندی پیش اعلام كرد که برای کتاب،به ویژه عناوین کودکان و مذهبی هنوز تقاضا وجود دارد. اما این حقیقت  به قوت خود باقی است که کتاب برای اکثریت و عامه مردم به عنوان یک سرگرمی محسوب می شود و تنها برای اوقات بیکاری است و به آن به عنوان یک کار روزمره که باید انجام شود نگاه نمی کنند.

باید دید چه عواملی باعث می شود تا مردم اندونزی به مطالعه علاقمند نباشند.
 
یکی از این عوامل : علاقه به ادبیات شفاهی است که میان مردم اندونزی بسیار رایج است. در غرب به مطالعه به عنوان یک عامل اساسی در زندگی اهمیت داده می شود و روی این مسئله از همان کودکی با بچه ها کار می کنند و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. اما در اندونزی بیشتر مردم گرفتار معاش و سختی های زندگی هستند و بیشتر به ادبیات شفاهی علاقمندند. بسیاری از روشنفکران اندونزی معتقدند که باید برای مطالعه فرهنگ سازی شود و نمی توان گفت وجود ادبیات شفاهی علتی برای کمرنگ بودن نقش کتاب است چرا که اینها هر دو لازم و ملزوم یکدیگرند و باید به هر دوی آنها توجه شود.
 
یکی دیگر از این عوامل ، سیستم آموزشی این کشور است. در اندونزی دانش آموزان را به معلم وابسته می کنند و از آنها کمتر می خواهند تا  دنبال تحقیق باشند ، همین امر میل به کاوش و جستجو در کتاب ها و در نهایت علاقه به مطالعه را در میان بچه ها از بین می برد. اگر 3هزار نسخه از کتابی در این کشور به چاپ برسد بیش از یک سال زمان می برد تا به فروش برسد، چراکه در مدارس اندونزی تشویقی برای خرید کتاب صورت نمی گیرد. 

عوامل دیگری نیز وجود دارد که از رشد فرهنگ ادبی ممانعت می کند، مانند کتابفروشی های این کشور که عناوین کتاب ها را تنها برای مدت کوتاه مثلا 3 ماه در قفسه کتابفروشی ها نگهداری می کنند و پس از آن این کتاب ها به ناشران باز گردانده می شوند و این ضعف توزیع داخلی کتاب را در این کشور نشان می دهد. 

از عوامل دیگر می توان به قیمت بالای کاغذ ، قدرت خرید کم و همکاری نكردن دولت اندونزی در برقراری روابط فرهنگی بین المللی اشاره کرد.علاوه بر این، هنوز برای عده ای در این کشور کتاب کالایی تجملی به حساب می آید.
 
منبع : خبرگزاری کتاب ایران

نوع مطلب : خواندن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 مرداد 1391 03:33 ب.ظ
برادر و خواهر مسلمانم سلام علیکم این بار با سیمای اسلام همراه باشید که به بررسی شبهه هایی در مورد تناقض نظام دموکراسی با قوانین اسلام می پردازیم و درخواهیم یافت که با مطرح کردن این شبهه ها نه تنها دین اسلام بدبین نخواهیم شد بلکه به ما اطمینان بیشتری میدهد که بدانیم دین برحق همان اسلام است و هیچ قانون دیگر ساخته شده دست بشر نخواهد توانست سعادت بشر را در پیش داشته باشد.
با ما همراه باشد با این عناوین :
شبه اول عملکرد یوسف  نزد پادشاه مصر
شبهه دوم عده ای می گویند که نجاشی رحمه الله به آنچه پروردگار نازل کرده بود حکم نکرد و با آن هم مسلمان بود.
شبه سوم دموکراسی و شورا
شبهه چهارم استدلال به مشارکت رسول الله  در پیمان فضول
قضاوت با شماست
با تشکرمدیزیت وبسایت سیمای اسلام

سه شنبه 10 مرداد 1391 10:14 ق.ظ
موضوع جهاد در میان وبلاگ نویسان خیلی غریب است.

نظر به آیات و احادیث زیادی که موضوع جهاد را پوشش می دهند این کم لطفی و احساس مسئولیت نکردن به یک رکن عظیم از ارکان اسلام است.

نظر به ضرورت وقت مسلمانان باید آنان را نسبت به این امر مهم یاد دهانی کنیم وجذبه های درون سینه نوجوانان اسلام را بیشتر به این طرف سوق دهیم.

و نظر به تهاجمایت بی وقفه ، گسترده و قتل عام مسلمانان در هرجای دنیا ، نه باید هیچ اهل مروت و اهل دلی آرام بنشیند.
...........................................................................
السلام علیکم
وبت عالیه.
ادامه مطلب بالا با مطالب دیگر سنگر و جهاد در وب..
سه شنبه 3 مرداد 1391 03:59 ب.ظ
برادران و خواهران مسلمانم سلام علیکم ، آیا شما تا به حال از خود پرسیده اید که بسیاری از کشورها که ادعای دموکراسی می کنند منظورشان از دموکراسی چیست آیا تا به حال دقت کرده اید که در نظام دموکراسی حاکمیت ازان کیست و برنامه آن برای زندگی بشر چیست ؟
شما را دعوت می کنم که با وبسایت سیمای اسلام همراه باشید شاید بتوانید معنی واقعی دموکراسی را دریابید و با سنجشی باز و متفکرانه برنامه زندگی خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید با این عناوین :
1- دموکراسی یعنی چه؟
2- نظام دموکراسی منعکس کنندۀ حقوق ملتها نیست
3- دموکراسی یا اسلام
4- تأثیر دموکراسی بر قوانین کشور های اسلامی
با تشکر مدیریت وبسایت سیمای اسلام
www.simaislam.blogfa.com
یکشنبه 11 تیر 1391 01:05 ب.ظ
برادر و خواهر مسلمانم سلام علیکم این هفته با سیمای اسلام همراه باشید با این مطالب:
1- نهضت‌ جهانی‌ اسلام‌
2- ‌ اسلام‌ و انسان
3- اسلام‌ و واقعیت‌ وجود بشر ( بررسی تمایلات شهوانی )
4- بررسی مکتب دترمینیسم‌ اقتصادی‌
(لطفاٌ نظرات خود را برای ما ارسال فرمایید)

با تشکر مدیران وبسایت سیمای اسلام


جمعه 5 خرداد 1391 11:53 ب.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
بنام خداوند بخشندهء مهربان
اسلام گواهى دادن بر این امر است كه معبود و مشكل گشاى بر حقى جز خداى یگانه نیست و محمد رسولُ فرستاده اوست، این گواهى مى بایستى با زبان و قلب وجوارح انجام گیرد، و معناى این گواهى آنقدرگسترده است كه ایمان به اركان ششگانه اعتقادى وعمل به اركان پنجگانه عملى اسلام و نیز احسان را در بر مىگیرد، كه این عبارت از آخرین دین از ادیان الهى است كه خداوند مهربان آنرا برخاتم پیامبران حضرت محمد مصطفى r نازل فرموده است.
اسلام یگانه دین برحقى است كه خداوند جز این دین،دین دیگرى از هیچ احدى نمىپذیرد.
خداوند این دین را بقدرى سهل و آسان گردانیده كه هیچ گونه سختى و مشقتى در آن نیست، چیزى بر پیروان آن فرض نگردانیده كه نتوانند انجامش دهند و آنان را به چیزى مكلّف نكرده كه از عهده ى آن برنآیند.
اسلام دینى است كه پایه ى آن توحید، شعارش صداقت ، معیارش عدالت، مسیرش حقیقت و روحش رحمت است، اسلام مكتب بزرگى است كه انسانها را به هر آنچه در زندگى دنیوى و آخروى برایشان مفید باشد راهنمایى مى كند و ازهر آنچه در دنیا و آخرت برایشان زیان آور باشد باز مىدارد.
اسلام دینى است كه خداوند بوسیله آن عقاید و اخلاق را صیقل مىدهد ، و دنیا و آخرت را بدان اصلاح مى كند، و بوسیله آن در میان دلهاى پراكنده، و اندیشه هاى متضاد الفت و محبت مى اندازد وآنها را از تاریكى هاى باطل مى رهاند و به شاهراه حق و صراط مستقیم رهنمون مى گردد.ادامه این مطلب در ویب
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
وبلاگ بسیار عالی دارید واقعا خدمت بزرگ را متحم شده اید به امید موفقیت هرچه بهتر شما دوست عزیز
_____________________-
و با موضوعات جدید ما را یاری كنید و منتظر نظرات و پشنهادات شما دوست عزیز است
چهارشنبه 23 فروردین 1391 05:00 ب.ظ
ازاین به بعد تمام حقایق دینی اهل سنت از سایت اهل سنت ببینید.
www.sonat.ir
شنبه 27 اسفند 1390 10:53 ب.ظ
برادران و خواهران مسلمانم سلام علیکم ، وبلاگ جدید سیمای اسلام توسط یکی از برادران و خواهران ایمانیتان طراحی شده است هدف اصلی این وبلاگ ترویج مبین دین اسلام و فهماندن برنامه آن به تمام دنیا می باشد امید است که الله سبحانه و تعالی به ما دونفر توفیق عطا فرماید تا بتوانیم آنچه را که امروزه درد جامعه ماست و مردم ما در کل دنیا از آن بیخبرند بتوانیم راه علاجی پیدا کنیم و سیمای و اقعی این دین پاک را به مردم بشناسانیم این وبسایت توسط خانم و آقا مدیریت می شود خواهران می توانند هر سوالی که داشتند مطرح کنند و سوالشان توسط خانم پاسخ خواهد داده شد به گونه ای کاملا شیوا و درست با فهم صحیح از قرآن و سنت نبوی و برادران نیز می توانند هر مشکل یا سوالی داشتند مطرح کنند و ان شا الله توسط آقا جواب داده خواهد شد به توفیق و یاری الله سبحانه و تعالی. وبسایت ما از این هفته فعالیت خودش را شروع کرده که ابتدا فعالیتش را با چهار مطلب اساسی که لازم است هر انسانی بداند شروع می کند از برادران و خواهران عزیز که مدیر وبسایت ها و سایت ها هستند تقاضا می نماییم که ما را با نام سیمای اسلام لینک کنند تا بتوانیم در انجام کارمان موفق شویم
1- چیستی انسان
2- چرا اسلام ...
3- خدا را بشناسیم
4- چرا قرآن
آدرس ما www. Simaislam.blogfa.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :